Tenis: România, fără Simona Halep, a învins Canada (3-0) şi va juca pentru accederea în Grupa Mondia…

[ad_1]

Begu (27 ani, 37 WTA) s-a impus după o oră şi 25 de minute în faţa unei adversare de 19 ani, care ocupă locul 319 WTA. Sebov a înlocuit-o duminică pe Carol Zhao, învinsă sâmbătă de Sorana Cîrstea. Irina Begu a dominat-o destul de clar pe Sebov, dar a greşit destul de mult, mai ales în setul al doilea, când şi adversara şi-a ridicat nivelul. Irina s-a desprins la 4-0 în primul set, iar apoi fiecare jucătoare şi-a făcut serviciul, Begu câştigând cu 6-2. În actul secund, Begu a avut 2-0 şi 3-1, dar Sebov a revenit şi a reuşit să restabilească egalitatea, 3-3. Irina a făcut un nou break şi apoi şi-a fructificat serviciul, ajungând la 5-3, Sebov s-a apropiat la 5-4, dar Begu a încheiat conturile cu 6-4. În condiţiile în care soarta întâlnirii este decisă, ultimul meci de simplu, dintre Sorana Cîrstea şi Bianca Andreescu, nu va mai avea loc, urmând să se dispute doar partida de dublu, între perechile Ana Bogdan/Raluca Olaru şi Gabriela Dabrowski/Katherine Sebov. Sâmbătă, în primele meciuri de simplu, Sorana Cîrstea (38 WTA) a câştigat cu scorul de 6-2, 6-2 în faţa jucătoarei canadiene Carol Zhao (138 WTA), iar Irina Begu s-a impus cu scorul de 6-3, 6-7 (4), 6-2 în faţa jucătoarei de origine română Bianca Andreescu (173 WTA).

România are acum trei victorii din tot atâtea meciuri cu Canada. Echipa noastră a mai învins Canada cu scorul de 3-2, la Montreal, în aprilie 2015, graţie acestei victorii promovând în Grupa Mondială. România mai are o victorie în faţa Canadei, în 1983, la Zurich, 3-0 în primul tur al Grupei Mondiale.  În barajul pentru Grupa Mondială a Fed Cup vor evolua formaţiile care au pierdut în primul tur al grupei de elită şi echipele câştigătoare în primul tur al Grupei Mondiale II, meciurile urmând să aibă loc pe 21 şi 22 aprilie.  Agerpres